START SIEĆ OSIEDLOWA SIECI DLA FIRM HOSTING PROJEKTY WWW O FIRMIE KONTAKT

  SIEĆ OSIEDLOWA
  Informacje o sieci
  Opis konfiguracji
  Download
  Regulamin sieci
  Hosting dla użytkowników
  Formularz zgłoszenia
   
  SIECI DLA FIRM
  Budowa sieci
  Obsługa sieci
  Połączenia VPN
  Bezpieczeństwo
   
  USŁUGI DLA FIRM
  Ochrona danych
  Kopie bezpieczeństwa
  Obsługa informatyczna
  Komputery i sprzęt IT
   
  PROJEKTOWANIE WWW
  Projektowanie stron www
  Hosting
  Wyślij zapytanie
   
  KAWIARENKA
  Chat-room
  Forum
  Zjazdy NETCAFE
 © 2003-2007 netcafe.pl All Rights Reserved

 
USŁUGI DLA FIRM / KOPIE BEZPIECZEŃSTWA


KOPIE BEZPIECZEŃSTWA

     Dane firmy, które zostały utracone lub uległy uszkodzeniu mogą zostać niejednokrotnie przywrócone w 100%, o ile w odpowiednim czasie wprowadzono politykę tworzenia kopii bezpieczeństwa i wdrożono odpowiednie systemy. Przechowywanie zbioru danych w jednym miejscu może wiązać się z jego utratą w przypadkach trudnych do przewidzenia, np.: w wyniku pożaru, powodzi lub kradzieży. Standardowe zabezpieczenia i lokalne kopie bezpieczeństwa mogą nie wystarczyć, by skutecznie odzyskać utracone dane.

     Dla bezpieczeństwa wszystkie istotne dane należy przemieszczać na nośnik, który zostanie docelowo usunięty z naszej sieci i zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. W najskromniejszym rozwiązaniu kopię może stanowić płyta CD z naszymi danymi. W najbardziej powszechnym wydaniu będzie to taśma ze streamera. Ważne aby w określonym czasie po wykonaniu kopii znalazła się w bezpiecznym miejscu. Jeżeli pozostanie w napędzie a nasza sieć zostanie zaatakowana - nie będziemy mieli pewności czy dane z kopii są wiarygodne, czy też zmienione. Jeżeli spotka nas kataklizm - nośnik z naszą kopią, przechowywany w innej lokalizacji pozwoli nam szybko odtworzyć dane. Kopia winna być wykonywana okresowo.
 

Bezpieczne przechowywanie danych

     Kilka kopii na tym samym serwerze ważnych plików nie da nic przy poważnych uszkodzeniach serwerów. Aby uniknąć utraty danych, kopie wykonuje się na nośnikach zewnętrznych przechowywanych w pomieszczeniach oddalonych od serwerów. Z pomocą przychodzi nam technologia FibreChanell która pozwala wynieść urządzenia backupujące z dala od serwerowni. Kolejnym ważnym aspektem jest ilość kopii. W przypadku danych strategicznych nie powinniśmy poprzestawać na wykonaniu tylko jednej kopii bezpieczeństwa. Weryfikacja danych i odpowiednie przechowywanie z uwzględnieniem długości przechowywania nie zabezpieczy nas przed zdarzeniami losowymi, zawieszeniem urządzenia, błędami taśm, błędami na magistrali. Ważne jest więc by w procesie projektowania wziąć pod uwagę nadmiarowość kopii.

     Wybór urządzenia, strategii. W procesie tym mamy do czynienia z dwoma bardzo ważnymi aspektami. Pierwsze zagadnienie to okno backupu. Jest to czas w którym można wykonać kopie bezpieczeństwa zachowując jej spójność, a zarazem proces kopii nie utrudnia pracy użytkownikom systemów. Drugim jest częstość wykonywania kopii. Parametr ten w głównej mierze zależy od tego jak często mamy do czynienia ze zmianami danych. Przy określaniu tego parametru musimy wziąć pod uwagę czy po odzyskaniu danych z ostatniej kopii użytkownicy będą w stanie uzupełnić dane w czasie, który nie spowoduje poważnych strat wynikłych z braku dostępu do systemu.

     W procesie planowania kopii systemów informatycznych powinniśmy brać pod uwagę dwa rodzaje kopii. Kopia bezpieczeństwa która jest wykonywana według pewnego harmonogramu z uwzględnieniem rotacji nośników i archiwizacja będąca trwałym odwzorowaniem systemu informatycznego w ważnej dla niego chwili. W przypadku tych dwóch kopii należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór nośnika z uwzględnieniem czasu jego przechowywania bez potrzeby odświeżania zapisu.

 


   


W ofercie naszej znajdziecie Państwo rozwiązania sprzętowe jak i programowe a nasi specjaliści pomogą Państwu w wyborze i konfiguracji odpowiedniego rozwiązania. Zajmujemy się pełną kompleksową usługą tworzenia kopii bezpieczeństwa.